A digitális világban felnőtt Z generáció nehezebben tolerálja a munkahelyi kötöttséget, sok cég küzd ezért a tehetséges fiatal kollégák megtalálásával és megtartásával. A hazai vegyipar legnagyobb vállalata, a BorsodChem ezért nagyot lépett: kifejezetten a fiatalok igényeire alapozva vezetett be juttatásokat és alakított ki karrierpályákat, emellett pedig képzési programot is indított a szakember utánpótlásért.
A magyar vegyipar hagyományosan erős pillére a hazai gazdaságnak, és közvetlenül 100 ezer főt foglalkoztat országszerte. Sőt, a vegyipar és a műanyagipar Magyarország 2024-2030-as időszakra vonatkozó versenyképességi stratégiájának kiemelt ágazatai, így komoly szerepük van abban, hogy a technológia-vezérelt európai ipar élvonalába kerüljünk, a kutatás-fejlesztés-innováció területen pedig regionális vezető szerepet töltsön be hazánk. Az ágazat azonban nem feltétlenül az első választás, ha a mai fiatalok karriervágyait nézzük. A legnagyobb hazai vegyipari vállalat, az európai műanyaggyártásban is meghatározó szerepet játszó BorsodChem ezért komplett képzési és juttatási programot alakított ki a fiatalok igényeihez igazodva.
„Vonzerő tekintetében a vegyipar nem tud versenyre kelni az olyan közkedvelt ágazatokkal, mint a telekommunikáció vagy az informatika. Van azonban egy hatalmas előnyünk ezekkel a területekkel szemben: míg a legtöbb ágazatban nehezen kiszámítható és bizonytalan a jövő, addig a vegyipar hosszú távon gondolkodik, így stabil munkahelyet és jól tervezhető karrierutat tudunk biztosítani a hozzánk jelentkező fiatalok számára, pontosan látják, hogy mennyi idő, munkatapasztalat és szakmai fejlődés után milyen munkakörbe tudnak eljutni. A kiszámíthatóság pedig a mai fiatalok számára is fontos érték” – mondta el Varga Béla, a BorsodChem PR vezetője.

A fiatal korosztályhoz igazodó juttatási rendszer
A vállalat kiemelkedő béren felüli juttatási csomagot nyújt a dolgozóknak, ami – többek között – ingyenes egészségügyi szolgáltatásokat, cafeteriát, évente másfél havi alapbérnyi jutalmat, teljesítménybónuszt, nyugdíjpénztári hozzájárulást, családbarát támogatásokat tartalmaz. Mindezen felül azonban bevezetett még kifejezetten a fiatalok számára szóló elemeket is, így például vissza nem térítendő pályakezdési támogatást és kamatmentes lakásvásárlási kölcsönt. Sőt, a vállalat fiatal szakembereinek nagy része kap lehetőséget arra, hogy Kínába utazzon az anyacég Wanhua telephelyeire, és ezzel még szélesebb képet láthatnak a vegyiparban elérhető nemzetközi technológiákról.
Hiányszakma lehet a vegyészmérnök?
Fontos kérdés azonban, hogy vannak-e olyan tehetséges és agilis fiatalok, akik továbbfejlesztik a hazai vegyipar innovatív technológiáit. A vállalat ezért aktívan részt vesz a vegyipari szakember képzésben: kulcsszerepet játszott a debreceni vegyészmérnök szak, a miskolci vegyészmérnök képzés és a kazincbarcikai kihelyezett levelező vegyészmérnök képzés létrehozásában, duális képzőhelyként is működik, illetve ösztöndíjrendszerrel és pályakezdőknek szóló programmal is ösztönzi a fiatal tehetségek fejlesztését.
Emellett a vállalat az alap- és középfokú kémia, illetve természettudományi oktatásba is bekapcsolódott: saját oktatási központján keresztül a kisiskolásoknak kémia szakköröket szervez, a helyi gimnáziumban vegyipari fakultációt, versenyeket szervez, és tanulmányi ösztöndíjat biztosít, továbbá a gödöllői fejlesztési központ is rendszeresen megnyitja kapuit a gyerekek előtt.
„A vegyipar gyakorlatilag élethosszig tartó tanulást, fejlesztést jelent. Ráadásul nem egy kizárólag fehérköpenyes munka, hanem a mérnökök nagyobb része terepen is tevékenykedik, aktívan részt vesz a technológiai folyamatokban. Azonban aki egyszer belekóstol ebbe a világba, azt rabul ejti” – összegezte a szakma fő jellegzetességeit Varga Béla.